×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Friday, 21 June , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
افزایش سه درصدی ارزش صادرات از خوزستان

مهندس فلاح بیان کرد: آمار صادرات استان در ۱۰ ماهه سال جاری به وزن ۱۳.۸ میلیون تن و به ارزش ۵.۵ میلیارد دلار می‌باشد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی پنج درصد و از نظر ارزش سه درصد رشد داشته است.
سرپرست اداره کل صمت خوزستان در ادامه گفت: آمار واردات استان در مدت مذکور به وزن ۱۵.۶ میلیون تن و به ارزش ۹.۲ میلیارد دلار می‌باشد.
وی با بیان اینکه صادرات استان به عراق معادل ۱۲.۲ کل صادرات استان است ادامه داد: آمار صادرات استان به عراق در مدت مذکور به وزن ۴.۱ میلیون تن و به ارزش ۶۷۰ میلیون دلار است.
فلاح بیشترین آمار صادرات استان به عراق را از پایانه چذابه به ارزش ۳۵۸ میلیون دلار اعلام کرد و ادامه داد: بیشترین آمار صادرات استان به عراق از پایانه چذابه به ارزش ۳۵۸ میلیون دلار است و پس از آن منطقه ویژه به ارزش ۱۲۸.۱ میلیون دلار و سپس چذابه به ارزش ۱.۰۰، ۱ میلیون دلار و بعد از آن بندر خرمشهر به ارزش ۶۴.۵ میلیون دلار است.

وی گفت: کمترین آمار صادرات به عراق از بندر آبادان و ارزش ۳.۵ میلیون دلار و بیشترین میزان صادرات از بنادر استان به سایر نقاط جهان از بندر امام خمینی به ارزش ۴.۸ میلیارد دلار است و پس از آن بندر خرمشهر و ارزش ۴۵۸ میلیون دلار می‌باشد.
فلاح به صادرات از گمرکات استان اشاره کرد و اظهار کرد: بیشترین میزان آمار صادرات از گمرکات استان به سایر نقاط جهان مربوط به منطقه ویژه پتروشیمی به ارزش ۲.۶ میلیارد دلار و پس از آن از بندر امام ۲.۲ میلیارد دلار است و کمترین آن مربوط به گمرک سجافی به ارزش ۴ هزار دلار است.
وی بیان کرد: بیشترین واردات از گمرک بندر امام خمینی (ره) به ارزش ۸.۶ میلیارد دلار و پس از آن بندر خرمشهر و ارزش ۵۳۵ میلیون دلار است.
سرپرست اداره کل صمت خوزستان میانگین ارزش هر تن کالای صادراتی استان به سایر نقاط جهان را ۳۹۸.۵ دلار اعلام کرد و خاطر نشان کرد: میانگین ارزش هر تن کالای صادراتی به عراق ۱۶۴ دلار می‌باشد که نشان از ارزش افزوده پایین در صادرات استان به عراق نسبت به صادرات به سایر نقاط جهان است.
وی به تشریح عملکرد ورود و خروج کالا در بندر امام در ۱۱ ماهه اول سال جاری پرداخت و تصریح کرد: از ابتدای امسال در ۱۱ ماهه سال جاری ورود و تخلیه کالا ۱۴ هزارمیلیون تن خروج کالا از بندر به مقصد کشور ۱۳.۲ میلیون تن است.

سرپرست اداره کل صمت خوزستان با بیان اینکه آمار خروج از بندر ۲۷ درصد رشد داشته است؛ عنوان کرد: در حال حاضر ۳۷ کشتی کالای اساسی در لنگرگاه وجود دارد که این ۳۷ کشتی دارای ظرفیت بار دو و نیم میلیون تن می‌باشد.
مجموع بار در مجتمع بندری در ماه‌های دی و بهمن
مهندس فلاح با بیان کل بار در مجتمع بندری در ماه‌های دی و بهمن اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در مجموع در کل انبار‌های بندر امام خمینی و سیلو‌ها ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن بار دپو شده است که شامل گندم، ذرت، جو، دانه‌های روغنی، کنجاله سویا، شکر، روغن خوراکی و برنج علاوه بر آن ۲.۵ میلیون تن کالا در لنگرگاه و ۱۰۴ هزار تن در حال تخلیه و حدوداً ۵.۵ تن جمع کل بار در مجتمع بندری جمع کل بار در مجتمع بندری است
وی به میزان ارزش افزوده صادرات و واردات اشاره کرد و بیان نمود: در مجموع کالای وارداتی به نسبت کالای صادراتی ۱۹۱.۵ دلار به ازای هر تن، از ارزش افزوده بالاتری برخوردار است؛ و همچنین در مجموع کالای وارداتی در مقایسه با کالای صادراتی به عراق به ازای هر تن ۴۲۶ دلار ارزش افزوده بالاتری برخوردار است.
فلاح با بیان اینکه تراز تجاری استان منفی است؛ گفت: عمده صادرات استان محصولات پتروشیمی می‌باشد که معادل ۵.۵ درصد کل صادرات استان است سپس به ترتیب محصولات کشاورزی معادل ۱۳درصد کل صادرات، محصولات فلزی ۱۲ درصد و صنایع معدنی معادل ۱۱ درصد کل صادرات می‌باشد.

سرپرست اداره کل صمت خوزستان واردات استان رتبه واردات استان در سطح کشور را دوم و رتبه صادرات استان در سطح کشور را سوم اعلام کرد و تصریح کرد: عمده کالا‌های وارداتی از بندر امام خمینی شامل گندم، جو، ذرت، خوراک دام طیور است که بندر امام خمینی معادل ۴۰ درصد واردات کشور را به خود اختصاص داده و بندر شهید رجایی با حدود ۵۵ تا ۶۰ درصد دارای رتبه اول است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.