×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Monday, 20 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 5 خبر
تامین نیازهای آب شرب، آب شرب دام‌ها و کشت از اولویت‌های وزارت نیرو است

دیدارخوزستان ، پیمان حیدری‌راد در گفتگو با شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان؛ اظهار کرد: باتوجه به محدودیت‌های منابع آبی، جلسات متعددی در سطح وزارت نیرو و استانداری خوزستان پیرامون حوضه کرخه داشتیم و مقرر شد از تمامی ظرفیت‌های موجود برای تامین آب اراضی پایین دست این حوضه برنامه‌ریزی و استفاده شود.

وی افزود: بناست بخشی از نیازهای حوضه را از سد سیمره و بخش دیگراز سدهای دز و کرخه تامین آب شود، همچنین از ظرفیت‌های موجود در طول حوضه و انتقال بین حوضه‌ای مانند زهکش دهخدا استفاده شود تا با تمام ظرفیت، تامین آب صورت گیرد.

مدیر حفاظت و بهره‌برداری رودخانه‌ها و چاه‌ها بیان کرد: الگوی کشتی که از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان ارائه و اعلام شد، بعد از بررسی های مختلف تایید و مقرر شد 40 هزار هکتار انواع کشت‌ها به جزء شلتوک در سطح حوضه کرخه صورت بگیرد؛ از این 40 هزار هکتار، سهم شهرستان شوش شش هزار و 130 هکتار، سهم شهرستان کرخه هفت هزار و 530 هکتار، سهم شهرستان اهواز 5 هزار هکتار، شهرستان حمیدیه شش هزار و 700 هکتار، شهرستان دشت آزادگان هشت هزار 100 و شهرستان هویزه شش هزار 500 هکتارکه شامل انواع محصولات مانند ذرت و حبوبات، سورگوم و سبزی و صیفی در سطح حوضه کرخه می باشد.

وی ادامه داد: این سطوح در شورای کشاورزی استان مصوب و به شهرستان‌ها ابلاغ شد اما در عمل اتفاق دیگری افتاد، در سطح حوضه کرخه اولویت اول تامین آب مصارف شرب و سپس شرب و شنای دام و پس از آن محیط‌زیست و کشت های مصوب و در نهایت تالاب هورالعظیم و نیازهای زیست‌محیطی که می بایست تامین آب آن انجام شود.

پیمان حیدری‌راد عنوان کرد: در حال حاضر نزدیک به 9300 هزارهکتارکشت شلتوک شناسایی شده است ولی آخرین تصاویر ماهواره‌ای که در معاونت مطالعات پایه و طرح‌های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان رصد و اعلام شد، در حوضه کرخه بالغ بر 25 هزار هکتار کشت شلتوک انجام‌ شده است که از این سطح از سد پای‌پل تا شهرستان حمیدیه حدود 12 هزارهکتار و از حمیدیه تا شهر سوسنگرد حدود 10 هزارهکتار شناسایی شده و پس از آن در روردخانه‌های نیسان و هوفل حدود دو هزار و 200 هکتار کشت شلتوک انجام شده‌ است.

او در ادامه گفت: برای کنترل کشت‌های انجام شده در محدود شهرستان‌های شوش و کرخه بالغ بر 228 اخطاریه برای کشاورزانی که خارج از الگوی کشت فعالیت داشته‌اند، صادر شد. علاوه بر این قطع برق و پلمپ هم صورت گرفته، 105 منصوبات دیزلی پلمپ و 11 مورد نیز از منصوبات قطعه‌برداری شد. همچنین با مراجع محترم قضایی مکاتباتی انجام شده که 11 مورد شکایت بصورت گروهی و انفرادی انجام شده و با سازمان جهاد کشاورزی نیز 228 مکاتبه فقط پیرامون حوضه شهرستان‌های شوش و کرخه انجام شده ‌است.

مدیر حفاظت و بهره ‌برداری رودخانه‌ها و چاه‌ها بیان کرد: در محدوده شهرستان اهواز 138 اخطاریه صادر و 9 مورد قطع برق و 17 مورد منصوبات غیرمجاز پلمپ شد و 45 مورد مکاتبه با مراجع محترم قضایی شامل شکایت‌های انفرادی و گروهی و همچنین 123 مورد مکاتبه با سازمان جهادکشاورزی انجام شده است. علت مکاتبات با این سازمان هم مصوبات شورای کشاورزی استان بوده که مدیریت کشت را به سازمان جهاد کشاورزی محول نموده ‌است.

وی افزود: در محدوده امور آب جنوب غرب؛ شهرستان‌های حمیدیه، دشت‌آزادگان و هویزه، 42 اخطاریه برای فعالیت خارج از الگوی کشت برای کشاورزان صادر و 3 مورد قطع برق و 50 مورد پلمپ منصوبات غیرمجاز فعال و 16 مورد قطعه‌ برداری و مکاتبه با مراجع محترم قضایی که شامل شکایت‌های انفرادی و گروهی 116 مورد مکاتبه با سازمان جهادکشاورزی وهمچنین 3 مورد قطع برق در حوزه این سه شهرستان انجام شده ‌است.

پیمان حیدری‌راد مطرح کرد: تعداد 584 نفر از کشاورزانی که اقدام به کشت شلتوک کرده‌اند را به اسم شناسایی شده اند که از این تعداد، 228 نفر در محدوده شهرستان‌های شوش و کرخه بوده‌ و در محدوده امور آب مرکز شهرستان‌های اهواز و حمیدیه 176 نفر و در محدوده شهرستان‌های دشت آزادگان و هویزه 180 نفر، شناسایی شده اند ، از این تعداد منصوبات 171 مورد منصوبات برقی و نزدیک به 413 مورد منصوبات دیزلی دارند. از مجموع سطح شلتوک کشت شده که 9 هزار 365 هکتارمی باشد 4 هزارهکتار زیرمجموعه الکتروپمپ برقی و 5 هزار و 300 هزارهکتار موتور پمپ‌های دیزلی هستند. از آنجایی که فصل کشت به پایان نرسیده و تا مردادماه ادامه خواهد داشت لذا احتمال توسعه کشت همچنان وجود دارد.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه اولویت وزارت نیرو تامین نیازهای آب شرب و آب شرب دام‌ها و کشت در حال مصوب زیست محیطی است، لذا برنامه‌ریزی‌های زیادی به همین منظور انجام شده است. از مهمترین برنامه ها در این خصوص رها‌سازی موجی می باشد که در حوضه رودخانه کرخه درسه نوبت این رهاسازی انجام شده و خوشبختانه آب به انتهای این حوضه رسیده است. ذکر این نکته نیز ضروری است الگوی کشتی که از سوی سازمان جهاد کشاورزی معرفی شده بود، در حوضه شهرستان‌های شوش و کرخه، می بایست مجموعاً 13 هزارهکتار ذرت، حبوبات، سورگوم، کنجد، سبزی و صیفی کشت می شده، ولی چیزی که تا به الان انجام‌شده 3 هزار و 100 هکتار بوده، یعنی الگوی کشت، رعایت نشده ‌است.

 

مدیر حفاظت و بهره‌برداری رودخانه‌ها و چاه‌ها عنوان کرد: در محدوده شهرستان‌های مرکز که شامل اهواز و بخشی از حمیدیه است؛ قرار بود 5 هزار هکتار در شهرستان اهواز و شش هزار 700 هزار هکتار در شهرستان حمیدیه کشت انجام شود که در مجموع 12 هزارهکتار می‌شد ولی در عمل چیزی که انجام شده هزار هکتار بود که شامل ماش، لوبیا و کنجد بود و در محدوده شهرستان‌های دشت آزادگان و هویزه است. از آنجایی که مقرر بود هزار و 100 هکتار در دشت‌ آزادگان و 6500 هکتار در محدوده شهرستان هویزه، کشت الگویی انجام شود که مجموعاً قرار بر این بود 14 هزارهکتار کشت شود ولی چیزی که عملاً اتفاق افتاده، 40 هزار هکتار کنجد و ماش کشت شده، یعنی متاسفانه الگوی کشت که در مصوبه شورای کشاورزی آمده و مدیریت آن با سازمان جهادکشاورزی بوده و قرار بود سازمان آب و برق خوزستان فقط براساس معرفی‌نامه سازمان جهادکشاورزی عمل کند عملا اتفاق نیفتاده است. در این راستا به منظور جلوگیری از ایجاد تنش در انتهای حوضه که تامین آب مورد نیاز دام‌های سنگین و بعد از آن حقابه تالاب هور العظیم دچار کمبود و انحراف از برنامه نشود، طبق دستور شورای تامین، شورای کشاورزی و شورای مدیریت بحران استان، سازمان آب و برق خوزستان خارج از برنامه مصوب سه نوبت رهاسازی موجی را انجام داده است که این نیازها را تامین نماید/ و مشکلی برای کشاورزها و دامدارها که الگوی کشت را رعایت می‌کنند، اتفاقی نیفتد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.